Zalety okien aluminiowych

Blog Post

Wybór odpowiedniego materiału wykonania okna jest bardzo ważny. Ramy okienne wpływają bowiem nie tylko na estetykę okna, ale również na jego wytrzymałość, stabilność montażu oraz wiele innych istotnych czynników. Dlatego przed zakupem okna warto poznać właściwości danego materiału wykonania. Dzisiaj przeanalizujemy okna aluminiowe – jakie są ich cechy charakterystyczne?

Jakie są największe zalety aluminiowych okien?

Aluminium nie bez powodu jest bardzo często wykorzystywane w budownictwie i wnętrzarstwie. Materiał ten ma wiele zalet, którym nie sposób zaprzeczyć. Okna aluminiowe są przede wszystkim:

  • bardzo wytrzymałe i stabilne,

  • niepodatne na zniekształcenia,

  • niezwykle lekkie,

  • recyklingowalne,

  • odporne na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych;

  • łatwe w utrzymaniu.

Ponadto, okna aluminiowe są bardzo proste w obróbce, dzięki czemu mogą one przyjmować praktycznie dowolne kształty. Niekiedy słyszy się, że takowe okna przyczyniają się do sporych strat ciepła. Istotnie, tanie modele metalowych okien są słabymi izolatorami cieplnymi. Niemniej, jeśli zamontuje się wysokiej jakości okna aluminiowe, można być pewnym, że producent zapewnił im odpowiednie właściwości termoizolacyjne.

Czy aluminiowe okna mają jakieś wady?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, źle wykonane okna aluminiowe mogą prowadzić do sporych strat ciepła w budynku. Poza tym jednak, mają one też inne wady. Przede wszystkim, choć wyroby aluminiowe są ponadprzeciętnie wytrzymałe, to gdy już jakimś cudem dojdzie do uszkodzeń, zwykle nie można ich naprawić. Jest to szczególnie problematyczne dlatego, że nawet zwykłe rysy na ramach okna mogą prowadzić do późniejszej korozji. Trzeba też mieć na uwadze, że okna aluminiowe są stosunkowo drogie, choć cena jest tutaj adekwatna do jakości wykonania danego okna.