Czym jest tzw. ogród zimowy?

Blog Post

Choć relaksacja w przydomowym ogrodzie jest bardzo przyjemna, to zimą w większości przypadków jest ona niestety niemożliwa. Istnieje jednak pewna odmiana ogrodów, w której można wypoczywać każdego dnia, niezależnie od warunków pogodowych. Mowa tu o ogrodach zimowych, cieszących się coraz większą popularnością wśród Polek i Polaków.

Co to jest ogród zimowy?

Ogród zimowy to nazwa szklanego pomieszczenia użytkowego, w którym uprawia się wszelkiego rodzaju roślinność. Od szklarni różni się on tym, że we wnętrzu umieszcza się nie tylko rośliny, ale też meble, oświetlenie, system ogrzewania, dekoracje oraz wszystkie inne elementy typowe dla pomieszczeń użytkowych. Ponadto, zimowy ogród często jest przyłączony do reszty domu, stanowiąc jego dodatkowe pomieszczenie. W rezultacie otrzymuje się połączenie pięknego ogrodu pod gołym niebem oraz wygodnego wnętrza. W ogrodzie zimowym można umieścić praktycznie wszystko to, co w innych częściach domu, dzięki czemu możliwa jest aranżacja idealnego miejsca do relaksacji.

Jak można praktycznie wykorzystać ogród zimowy?

Tak jak wspomnieliśmy, ogród zimowy to przede wszystkim pomieszczenie przeznaczone do odpoczynku. Niemniej, może on również pełnić rolę takich pomieszczeń, jak:

  • domowe biuro,
  • jadalnia,
  • pracownia malarska,
  • salon,
  • kuchnia.

Wiele osób decyduje się również na montaż basenu, czy jacuzzi w zimowym ogrodzie. Oczywiście, nie można popadać w skrajność i zapominać, że w ogrodzie powinna znaleźć się zróżnicowana roślinność. Dobrze jest posadzić w nim nie tylko rośliny ozdobne, ale także zioła, krzewy owocne, a nawet warzywa. Dzięki temu będzie można nie tylko cieszyć się pięknem uprawianej roślinności, ale też zaoszczędzić na zakupie wielu składników gastronomicznych, takich jak mięta, kurkuma, czy pomidory.