Jakie funkcje pełnią nawiewniki okienne?

Blog Post

Nowoczesne okna to konstrukcje tworzone według naprawdę przemyślanych schematów. Co więcej, są wykonane z profesjonalnych materiałów, dzięki czemu zapewniają doskonałą izolację – zarówno termiczną, jak i akustyczną. Elementem, który jeszcze bardziej wzbogaca ich stosowanie, są tzw. nawiewniki okienne. Czym one są? I jaką pełnią funkcję? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czym są nawiewniki okienne?

Nawiewniki okienne to niepozorne i niewielkie elementy, które pełnią ważną funkcję. Są one montowane w szczelinach w górnej części ramy okiennej lub pomiędzy górną częścią ramy okna, a nadprożem. Ich zadaniem jest kontrolowanie przepływu powietrza z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia.

Te drobne elementy nie wymagają żadnego zasilania, a co za tym idzie nie są kosztowne w użyciu. Ich zastosowanie umożliwia sprawną wentylację, dzięki której w pomieszczeniu następuje wymiana powietrza. Jest to szczególnie ważne w sezonie jesienno-zimowym, kiedy rzadziej otwieramy okna, co może grozić rozwojem niekorzystnych grzybów i pleśni.

Nawiewniki okienne – o czym pamiętać?

O czym warto pamiętać jeśli chodzi o stosowanie nawiewników okiennych? Oto kilka ważnych elementów:

  • nawiewniki okienne charakteryzują się bardzo prostą konstrukcją: składają się z obudowy, przesłony dopuszczającej powietrze z zewnątrz oraz specjalnego mechanizmu sterującego – zazwyczaj z pokrętła,
  • absolutnym minimum jest montaż nawiewników okiennych w salonie, sypialniach i kuchni,
  • szczególnie polecanym wyborem są nawiewniki okienne umożliwiające regulowany napływ powietrza,
  • stosowanie nawiewników okiennych zmniejsza koszty ogrzewania – elementy te w porównaniu z otwieraniem okien powodują komfort cieplny w pomieszczeniach.