Jak powinien przebiegać montaż okien?

Blog Post

Prawidłowy montaż okien może ograniczyć ucieczkę ciepła z wnętrza domu. Nawet najlepszy produkt nie będzie działał prawidłowo, jeśli nie zostanie odpowiednio zamontowany. Dlatego warto dowiedzieć się, jak powinien przebiegać montaż okien.

Montaż standardowy

Montaż standardowy jest najpopularniejszym typem montażu okien. Sposób montażu dopasowuje się do rodzaju oraz grubości ścian. Zanim dojdzie do montażu, ważne jest wcześniejsze wykonanie projektu. W ścianach jednowarstwowych okno wstawia się w połowie szerokości, w dwuwarstwowych przy zewnętrznej krawędzi, a trójwarstwowych na poziomie ocieplenia. Odpowiednie przygotowanie muru do montażu jest kluczowe. Powierzchnię ościeżu, czyli otworu okiennego, należy starannie wyczyścić, tak aby usunąć wszelkie luźne kawałki muru i innych zanieczyszczeń. Sam montaż okna polega na jego wstawieniu w taki sposób, aby odległość od muru u góry i po bokach była taka sama. U dołu pozostawia się więcej przestrzeni na umieszczenie parapetu. Sama rama okna powinna być unieruchomiona klinami, a potem można już zamontować ościeżnicę. Następnie trzeba wykonać izolację między oknem a murem.

Montaż ciepły

Okna energooszczędne wymagają innego montażu niż ich standardowa wersja. W tym przypadku ważne jest dość staranne uszczelnienie ościeżnicy w celu zlikwidowania mostków cieplnych, przez które zazwyczaj ucieka ciepłe powietrze. Samą powierzchnię otworu przed montażem wyrównuje się starannie, a do uszczelnienia wykorzystuje się trzy warstwy izolacyjne.

  • Pierwsza zewnętrzna warstwa taśmy paroprzepuszczalnej zabezpiecza izolację przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.
  • Druga warstwa, środkowa, to najczęściej pianka poliuretanowa. Znajduje się ona między oknem a ościeżnicą.
  • Trzecia warstwa wewnętrzna to folia paroszczelna chroniąca piankę przed wilgocią.

Taki rodzaj montażu nazywamy montażem ciepłym, ponieważ pozwala on na dużą oszczędność energii cieplnej. Chcąc odpowiednio wykonać prace montażowe okien, warto zwrócić się do profesjonalnej firmy, która doradzi najlepszy sposób montażu dostosowany do danego budynku, jak i potrzeb jego mieszkańców.